piątek, 4 stycznia 2013

Wpływ na zdrowie psychiczne

     W kilku badaniach wykazano, że aktywność fizyczna wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego, ułatwia radzenie sobie ze stresem i poprawia niektóre sprawności umysłowe (takie jak szybkość podejmowania decyzji, planowania i pamięć krótkookresowa), zmniejsza poczucie niepokoju i poprawia jakość snu. Dane pochodzące z prób klinicznych wykazują, że aktywność fizyczna może być stosowana w leczeniu depresji. U ludzi w starszym wieku aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. 

zob.http://www.eufic.org/article/pl/artid/benefits-physical-activity/


''Rozruszaj'' depresję

     Jednorazowe ćwiczenia fizyczne prowadzą także do obniżenia poziomu innych negatywnych stanów emocjonalnych, takich jak smutek czy przygnębienie. Jak wiadomo stany te są typowe dla depresji. Największy spadek objawów depresyjnych po jednorazowym wysiłku obserwowano u osób z podwyższonymi wskaźnikami depresji, ale efekty pozytywne występują we wszystkich badanych grupach, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia.

zob. http://aktywniepozdrowie.pl/index.php?option=com_content&Itemid=284&catid=77%3Apo-co-by-aktywnym&id=325%3Aaktywno-zdrowa-psychika&view=article

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz